New England, NSW - AEC Tally Room

New England By-election

Updated: Thu, 21 Dec 2017 3:44:20 PM AEDT

New England, NSW

This table provides the current two candidate preferred (TCP) count for the division. The data includes swing - a comparison of the percentage of TCP votes received at the previous federal election compared to the current federal election.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only - votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. The term 'Previous election' may not relate to actual results from the last event. Redistributions of electoral boundaries are taken into account and may produce notional results for any electoral division in a redistributed state or territory. See www.aec.gov.au/redistribution for further information.
  3. These results are final.
Two candidate preferred (TCP) for New England (NSW)
Candidate Party Votes Margin This election (%) Previous election (%) Swing (%) Status
JOYCE, BarnabyThe Nationals64,66441,50573.6366.42+7.21Elected
EWINGS, DavidLabor23,159-41,50526.3733.58-7.21 

This table provides the number of first preference votes received for all candidates in the division. The data includes swing - a comparison of the percentage of first preference votes received at the previous federal election compared to the current federal election.

This table is sortable by selecting on column headers.

Notes:

  1. These results are final.
First preference count for the division of New England (NSW)
Candidate Party Votes % Swing (%) Status
STRETTON, Richard Christian Democratic Party (Fred Nile Group) 2,129 2.42 +1.03  
WAGSTAFF, Skyla Shane Animal Justice Party 930 1.06 +1.06  
POTTS, Andrew Affordable Housing Party 605 0.69 +0.69  
MADDEN, Jeff Independent 1,145 1.30 +1.30  
SMYTH, Tristam Liberal Democrats 515 0.59 -0.62  
CARTER, Dean Independent 590 0.67 +0.67  
JOYCE, Barnaby The Nationals 57,016 64.92 +12.63 Elected
BOURKE, William Sustainable Australia 628 0.72 +0.72  
STACEY, Warwick Seniors United Party of Australia 342 0.39 +0.39  
TABER, Rob Independent 5,959 6.79 +3.99  
MAILLER, Pete CountryMinded 2,112 2.40 +0.99  
EWINGS, David Labor 9,764 11.12 +4.11  
CRANNEY, Donald Rise Up Australia Party 365 0.42 +0.42  
WILLS, Peter The Greens 3,824 4.35 +1.43  
McINTYRE, Jamie 21st Century Australia 222 0.25 +0.25  
MEOW-MEOW, Meow-Ludo Disco Gamma Science Party 1,183 1.35 +1.35  
BRITZA, Ian Australian Country Party 494 0.56 +0.56  
...... Online Direct Democracy - (Empowering the People!) 0 0.00 -0.85  
...... Other 0 0.00 -30.12  
Formal   87,823 91.06 -1.90  
Informal   8,618 8.94 +1.90  
Total   96,441  

This table provides the number and percentage breakdown of first preference votes received by vote type for the division.

This table is sortable by selecting on column headers.

Notes:

  1. An ordinary vote is a vote cast by an elector when their name can be verified on the electoral roll at the place of voting. This can be at an early voting centre or polling place in the voter's own division or at an interstate voting centre.
  2. An absent vote is a vote cast at a polling place outside of a voter's electoral division, but still within their state or territory.
  3. Provisional votes are votes cast at a polling place where the elector's name cannot be found on the roll, the elector's name has already been marked off the roll or votes cast by a silent elector.
  4. These results are final.
First preferences by vote type
Candidate Party Ordinary Absent Provisional Declaration pre-poll Postal Total Status
Votes % Votes % Votes % Votes % Votes % Votes %
STRETTON, Richard Christian Democratic Party (Fred Nile Group) 2,007 2.43 0 0.00 8 3.79 12 3.03 102 2.16 2,129 2.42  
WAGSTAFF, Skyla Shane Animal Justice Party 883 1.07 0 0.00 4 1.90 4 1.01 39 0.83 930 1.06  
POTTS, Andrew Affordable Housing Party 571 0.69 0 0.00 3 1.42 6 1.52 25 0.53 605 0.69  
MADDEN, Jeff Independent 1,070 1.30 0 0.00 3 1.42 10 2.53 62 1.31 1,145 1.30  
SMYTH, Tristam Liberal Democrats 490 0.59 0 0.00 3 1.42 3 0.76 19 0.40 515 0.59  
CARTER, Dean Independent 563 0.68 0 0.00 2 0.95 3 0.76 22 0.47 590 0.67  
JOYCE, Barnaby The Nationals 53,391 64.72 0 0.00 115 54.50 231 58.33 3,279 69.47 57,016 64.92 Elected
BOURKE, William Sustainable Australia 579 0.70 0 0.00 0 0.00 2 0.51 47 1.00 628 0.72  
STACEY, Warwick Seniors United Party of Australia 306 0.37 0 0.00 1 0.47 3 0.76 32 0.68 342 0.39  
TABER, Rob Independent 5,628 6.82 0 0.00 7 3.32 28 7.07 296 6.27 5,959 6.79  
MAILLER, Pete CountryMinded 2,014 2.44 0 0.00 8 3.79 4 1.01 86 1.82 2,112 2.40  
EWINGS, David Labor 9,273 11.24 0 0.00 38 18.01 46 11.62 407 8.62 9,764 11.12  
CRANNEY, Donald Rise Up Australia Party 347 0.42 0 0.00 2 0.95 0 0.00 16 0.34 365 0.42  
WILLS, Peter The Greens 3,585 4.35 0 0.00 11 5.21 34 8.59 194 4.11 3,824 4.35  
McINTYRE, Jamie 21st Century Australia 211 0.26 0 0.00 0 0.00 1 0.25 10 0.21 222 0.25  
MEOW-MEOW, Meow-Ludo Disco Gamma Science Party 1,116 1.35 0 0.00 4 1.90 7 1.77 56 1.19 1,183 1.35  
BRITZA, Ian Australian Country Party 462 0.56 0 0.00 2 0.95 2 0.51 28 0.59 494 0.56  
Formal   82,496 90.82 0 0.00 211 90.95 396 93.18 4,720 95.37 87,823 91.06  
Informal   8,339 9.18 0 0.00 21 9.05 29 6.82 229 4.63 8,618 8.94  
Total   90,835 94.19 0 0.00 232 0.24 425 0.44 4,949 5.13 96,441 87.13  

This table provides the number and percentage breakdown of two candidate preferred (TCP) votes received by vote type for the division.

This table is sortable by selecting on column headers.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only ' votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. An ordinary vote is a vote cast by an elector when their name can be verified on the electoral roll at the place of voting. This can be at an early voting centre or polling place in the voter's own division or at an interstate voting centre.
  3. An absent vote is a vote cast at a polling place outside of a voter's electoral division, but still within their state or territory.
  4. Provisional votes are votes cast at a polling place where the elector's name cannot be found on the roll, the elector's name has already been marked off the roll or votes cast by a silent elector.
  5. These results are final.
Two candidate preferred result by vote type
Candidate Party Ordinary Absent Provisional Declaration pre-poll Postal Total Status
Votes % Votes % Votes % Votes % Votes % Votes %
JOYCE, Barnaby The Nationals 60,613 73.47 0 0.00 136 64.45 269 67.93 3,646 77.25 64,664 73.63 Elected
EWINGS, David Labor 21,883 26.53 0 0.00 75 35.55 127 32.07 1,074 22.75 23,159 26.37  

This table provides a list of the polling places in the division and the time and date of the most recent updated results for that polling place.

This table is sortable by selecting on column headers and you can find polling place results by selecting on the name of the polling place.

Notes:

  1. These results are final.
Polling places for New England (NSW)
Polling place Street address First preference returned Two candidate preferred (TCP) returned
Aberdeen Aberdeen Public School, 31-33 Segenhoe St, ABERDEEN NSW 2336 Tue, 19 Dec 2017 5:10:59 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 5:10:59 PM AEDT
Arding Arding Uniting Church Hall, Hawthorne Dr, ARDING NSW 2358 Wed, 20 Dec 2017 10:53:52 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 10:53:52 AM AEDT
Armidale Armidale Town Hall, Rusden St, ARMIDALE NSW 2350 Wed, 20 Dec 2017 11:59:47 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 11:59:47 AM AEDT
Armidale PPVC 119 Rusden St, 119 Rusden St, ARMIDALE NSW 2350 Wed, 20 Dec 2017 12:19:23 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:19:23 AM AEDT
Armidale South Armidale City Public School, 142-152 Faulkner St, ARMIDALE NSW 2350 Tue, 05 Dec 2017 3:13:59 PM AEDT Tue, 05 Dec 2017 3:13:59 PM AEDT
Armidale West Drummond Memorial Public School, Rusden St, ARMIDALE NSW 2350 Wed, 20 Dec 2017 3:59:38 PM AEDT Wed, 20 Dec 2017 3:59:38 PM AEDT
Ashford Ashford Memorial Hall, Cnr Inverell and Duff St, ASHFORD NSW 2361 Tue, 19 Dec 2017 11:56:01 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 11:56:01 PM AEDT
Attunga Attunga Public School, Attunga St, ATTUNGA NSW 2345 Tue, 19 Dec 2017 11:56:52 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 11:56:52 PM AEDT
Barraba Bicentennial Community Centre, Bridge St, BARRABA NSW 2347 Wed, 20 Dec 2017 1:20:08 PM AEDT Wed, 20 Dec 2017 1:20:08 PM AEDT
Bendemeer Bendemeer Public School, 17-27 Charles St, BENDEMEER NSW 2355 Sun, 03 Dec 2017 2:39:35 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 2:39:35 PM AEDT
Ben Lomond Ben Lomond Public School, 588 Inn Rd, BEN LOMOND NSW 2365 Sun, 03 Dec 2017 11:14:40 AM AEDT Sun, 03 Dec 2017 11:14:40 AM AEDT
Ben Venue Ben Venue Public School, 83-103 Erskine St, ARMIDALE NSW 2350 Tue, 19 Dec 2017 5:20:55 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 5:20:55 PM AEDT
Bingara The Roxy Theatre, 72-76 Maitland St, BINGARA NSW 2404 Wed, 20 Dec 2017 12:17:48 PM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:17:48 PM AEDT
Black Mountain Black Mountain Public School, 815 Black Mountain Rd, BLACK MOUNTAIN NSW 2365 Sun, 03 Dec 2017 12:12:47 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 12:12:47 PM AEDT
Blackville Blackville Public School, 15 O'Neile St, BLACKVILLE NSW 2343 Sun, 03 Dec 2017 12:14:02 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 12:14:02 PM AEDT
Blandford Blandford Public School, New England Hwy, BLANDFORD NSW 2338 Mon, 18 Dec 2017 11:49:44 AM AEDT Mon, 18 Dec 2017 11:49:44 AM AEDT
BLV New England PPVC BLV New England, Level 1, 97-101 Faulkner St, ARMIDALE NSW 2350 Wed, 06 Dec 2017 4:26:27 PM AEDT Wed, 06 Dec 2017 4:26:27 PM AEDT
Bonshaw Bonshaw Memorial Hall, Miller St, BONSHAW NSW 2361 Sun, 03 Dec 2017 11:16:41 AM AEDT Sun, 03 Dec 2017 11:16:41 AM AEDT
Bundarra Bundarra Central School, 11 Bowline St, BUNDARRA NSW 2359 Tue, 19 Dec 2017 11:57:29 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 11:57:29 PM AEDT
Calala Carinya Christian School, Boronia Dr, CALALA NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 12:25:02 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:25:02 AM AEDT
Caroona Caroona Mechanics Institute, Coonabarabran Rd, CAROONA NSW 2343 Sun, 03 Dec 2017 2:45:30 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 2:45:30 PM AEDT
Cassilis Cassilis Public School, Coolah Rd, CASSILIS NSW 2329 Sun, 03 Dec 2017 11:45:54 AM AEDT Sun, 03 Dec 2017 11:45:54 AM AEDT
Coledale Community Coledale Community Centre, 2B Kenny Drive, WEST TAMWORTH NSW 2340 Tue, 19 Dec 2017 9:32:55 AM AEDT Tue, 19 Dec 2017 9:32:55 AM AEDT
Currabubula Currabubula War Memorial Hall, Armidale St, CURRABUBULA NSW 2342 Wed, 20 Dec 2017 12:26:51 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:26:51 AM AEDT
Dangarsleigh Dangarsleigh School Of Arts, Dangarsleigh Rd, ARMIDALE NSW 2350 Sun, 03 Dec 2017 5:27:39 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:27:39 PM AEDT
Deepwater Deepwater School of Arts, 72 Tenterfield St, DEEPWATER NSW 2371 Mon, 18 Dec 2017 4:20:07 PM AEDT Mon, 18 Dec 2017 4:20:07 PM AEDT
Delungra Delungra Public School, Wallangar Street, DELUNGRA NSW 2403 Sun, 03 Dec 2017 4:30:52 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 4:30:52 PM AEDT
Divisional Office (PREPOLL) Divisional Office, Level 1, 97-101 Faulkner St, ARMIDALE NSW 2350 Wed, 06 Dec 2017 12:58:53 PM AEDT Wed, 06 Dec 2017 12:58:53 PM AEDT
Drake Drake Community Hall, Tabulam St, DRAKE NSW 2469 Sun, 03 Dec 2017 2:25:36 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 2:25:36 PM AEDT
Dungowan Dungowan Community Hall, Ogunbil Road, DUNGOWAN NSW 2340 Sun, 03 Dec 2017 2:37:12 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 2:37:12 PM AEDT
Duri Duri Public School, 100 Duri-Dungowan Rd, DURI NSW 2344 Sun, 03 Dec 2017 2:19:47 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 2:19:47 PM AEDT
Ebor Ebor Public School, 52 Ebor St, EBOR NSW 2453 Sun, 03 Dec 2017 2:44:17 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 2:44:17 PM AEDT
Elsmore Elsmore Memorial Hall, 1181 Elsmore Rd, ELSMORE NSW 2370 Tue, 19 Dec 2017 9:26:04 AM AEDT Tue, 19 Dec 2017 9:26:04 AM AEDT
Emmaville Emmaville Community Centre, 39-45 Glen Innes Rd, EMMAVILLE NSW 2371 Sun, 03 Dec 2017 5:05:14 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:05:14 PM AEDT
Gilgai Gilgai Hall, 1 Hall St, GILGAI NSW 2360 Wed, 20 Dec 2017 12:24:03 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:24:03 AM AEDT
Glencoe Glencoe Community Hall, 8008 New England Hwy, GLENCOE NSW 2365 Sun, 03 Dec 2017 5:07:51 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:07:51 PM AEDT
Glen Innes Glen Innes Public School, 171 Church St, GLEN INNES NSW 2370 Wed, 20 Dec 2017 11:17:53 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 11:17:53 AM AEDT
Glen Innes PPVC 306 Grey St, 306 Grey St, GLEN INNES NSW 2370 Mon, 04 Dec 2017 9:51:24 PM AEDT Mon, 04 Dec 2017 9:51:24 PM AEDT
Glen Innes West Cameron Memorial Hall, 72-76 Macquarie St, GLEN INNES NSW 2370 Wed, 20 Dec 2017 12:26:14 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:26:14 AM AEDT
Gundy Gundy Soldiers Memorial Hall, 10 Duke St, GUNDY NSW 2337 Sun, 03 Dec 2017 5:09:26 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:09:26 PM AEDT
Guyra Guyra Central School, 27 Marne St, GUYRA NSW 2365 Wed, 20 Dec 2017 12:27:28 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:27:28 AM AEDT
Hallsville Hallsville Uniting Church, 1266 Manilla Rd, HALLSVILLE NSW 2340 Sun, 03 Dec 2017 5:11:08 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:11:08 PM AEDT
Hillvue Liberty Church Hall, Goonoo Goonoo Rd, TAMWORTH NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 12:28:29 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:28:29 AM AEDT
Hillvue West Mary Help of Christians Hall, Hillvue Rd, TAMWORTH SOUTH NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 1:17:02 PM AEDT Wed, 20 Dec 2017 1:17:02 PM AEDT
Inverell Flanders House, Evans St, INVERELL NSW 2360 Wed, 20 Dec 2017 12:19:41 PM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:19:41 PM AEDT
Inverell East Inverell Public School, 22-30 Wood St, INVERELL NSW 2360 Wed, 20 Dec 2017 1:00:46 PM AEDT Wed, 20 Dec 2017 1:00:46 PM AEDT
Inverell PPVC Inverell Town Hall, 144 Otho Street, INVERELL NSW 2360 Mon, 18 Dec 2017 10:17:32 AM AEDT Mon, 18 Dec 2017 10:17:32 AM AEDT
Jennings Jennings Public School, 31 Brushabers Rd, JENNINGS QLD 4383 Sun, 03 Dec 2017 5:13:18 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:13:18 PM AEDT
Kentucky Kentucky Memorial Hall, 44 Noalimba Ave, KENTUCKY NSW 2354 Fri, 15 Dec 2017 2:39:21 PM AEDT Fri, 15 Dec 2017 2:39:21 PM AEDT
Kingstown Kingstown Community Hall, Kingstown Rd, KINGSTOWN NSW 2358 Wed, 20 Dec 2017 12:29:28 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:29:28 AM AEDT
Kootingal Kootingal Public School, Denman Ave, KOOTINGAL NSW 2352 Mon, 18 Dec 2017 7:11:17 PM AEDT Mon, 18 Dec 2017 7:11:17 PM AEDT
Legume Legume Hall, Acacia St, LEGUME NSW 2476 Sun, 03 Dec 2017 5:17:27 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:17:27 PM AEDT
Liston Liston Hall, 14 Stanthorpe St, LISTON NSW 2372 Sun, 03 Dec 2017 5:18:35 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:18:35 PM AEDT
Loomberah Loomberah Hall, 1 Monteray Rd, LOOMBERAH NSW 2340 Sun, 03 Dec 2017 5:19:45 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:19:45 PM AEDT
Madgwick Wright Centre, Abbott Rd, UNIVERSITY OF NEW ENGLAND NSW 2351 Sun, 03 Dec 2017 5:21:32 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:21:32 PM AEDT
Manilla Manilla Small Town Hall, Manilla Street, MANILLA NSW 2346 Wed, 20 Dec 2017 4:42:27 PM AEDT Wed, 20 Dec 2017 4:42:27 PM AEDT
Merriwa Merriwa School of Arts, Bow St, MERRIWA NSW 2329 Wed, 20 Dec 2017 12:32:57 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:32:57 AM AEDT
Mingoola Mingoola Public School, 16 Mingoola School Rd, MINGOOLA NSW 2372 Wed, 20 Dec 2017 12:36:01 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:36:01 AM AEDT
Moonbi Moonbi Public School, 24-42 Charles St, MOONBI NSW 2353 Tue, 19 Dec 2017 11:58:14 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 11:58:14 PM AEDT
Moore Creek Moore Creek Memorial Hall, 1019 Upper Moore Creek Rd, MOORE CREEK NSW 2340 Sat, 16 Dec 2017 2:28:53 PM AEDT Sat, 16 Dec 2017 2:28:53 PM AEDT
Murrurundi Murrurundi C.W.A. Rooms, 109 Mayne St, MURRURUNDI NSW 2338 Mon, 18 Dec 2017 2:35:54 PM AEDT Mon, 18 Dec 2017 2:35:54 PM AEDT
Nemingha Nemingha Public School, 145 Nundle Rd, NEMINGHA NSW 2340 Tue, 19 Dec 2017 9:00:20 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 9:00:20 PM AEDT
Newling Newling Public School, 80 Chapel St, ARMIDALE NSW 2350 Mon, 18 Dec 2017 7:57:50 PM AEDT Mon, 18 Dec 2017 7:57:50 PM AEDT
Niangala Niangala Public School, Foster St, NIANGALA NSW 2354 Sun, 03 Dec 2017 5:47:42 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:47:42 PM AEDT
Nowendoc Nowendoc Memorial Hall, 870 Nowendoc Rd, NOWENDOC NSW 2354 Sun, 03 Dec 2017 5:31:41 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:31:41 PM AEDT
Nundle Nundle Public School, 93-97 Jenkins St, NUNDLE NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 11:50:28 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 11:50:28 AM AEDT
Oxley Vale Oxley Vale Public School, Manilla Rd, OXLEY VALE NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 12:38:09 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:38:09 AM AEDT
Peel High Peel High School, 88 Gunnedah Rd, TAMWORTH NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 12:39:05 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:39:05 AM AEDT
Premer Premer Public School, Ellerslie St, PREMER NSW 2381 Thu, 14 Dec 2017 2:45:44 PM AEDT Thu, 14 Dec 2017 2:45:44 PM AEDT
Quirindi Quirindi High School, Hill St, QUIRINDI NSW 2343 Wed, 20 Dec 2017 11:45:42 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 11:45:42 AM AEDT
Red Range Red Range Public School, Grafton St, RED RANGE NSW 2370 Wed, 20 Dec 2017 12:40:43 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:40:43 AM AEDT
Rocky River Rocky River Public School, 354 Thunderbolts Way, ROCKY RIVER NSW 2358 Wed, 20 Dec 2017 12:41:55 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:41:55 AM AEDT
Ross Hill Ross Hill Public School, Andrew St, INVERELL NSW 2360 Tue, 05 Dec 2017 3:11:00 PM AEDT Tue, 05 Dec 2017 3:11:00 PM AEDT
Scone St Luke's Hall, 75 Liverpool St, SCONE NSW 2337 Wed, 20 Dec 2017 12:00:16 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:00:16 AM AEDT
Scone East Scone Senior Citizens Centre, Oxford St, SCONE NSW 2337 Wed, 20 Dec 2017 10:29:32 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 10:29:32 AM AEDT
Scone PPVC St Luke's Thrift Room, 75 Liverpool St, SCONE NSW 2337 Wed, 20 Dec 2017 1:21:21 PM AEDT Wed, 20 Dec 2017 1:21:21 PM AEDT
Scone South Scone High School, Gundy Rd, SCONE NSW 2337 Tue, 05 Dec 2017 1:02:16 PM AEDT Tue, 05 Dec 2017 1:02:16 PM AEDT
Somerton Somerton Public School, Milkmaid St, SOMERTON NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 12:01:34 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:01:34 AM AEDT
Special Hospital Team 1 Multiple sites, NSW Wed, 06 Dec 2017 1:00:51 PM AEDT Wed, 06 Dec 2017 1:00:51 PM AEDT
Special Hospital Team 2 Multiple sites, NSW Tue, 19 Dec 2017 10:39:45 AM AEDT Tue, 19 Dec 2017 10:39:45 AM AEDT
Special Hospital Team 3 Multiple sites, NSW Wed, 20 Dec 2017 12:43:33 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:43:33 AM AEDT
Special Hospital Team 4 Multiple sites, NSW Wed, 06 Dec 2017 1:05:38 PM AEDT Wed, 06 Dec 2017 1:05:38 PM AEDT
Special Hospital Team 5 Multiple sites, NSW Wed, 06 Dec 2017 1:09:55 PM AEDT Wed, 06 Dec 2017 1:09:55 PM AEDT
Spring Ridge Spring Ridge Public School, Darby Rd, SPRING RIDGE NSW 2343 Tue, 05 Dec 2017 6:15:05 PM AEDT Tue, 05 Dec 2017 6:15:05 PM AEDT
Tamworth Tamworth Town Hall, Fitzroy St, TAMWORTH NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 12:02:27 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:02:27 AM AEDT
Tamworth East Tamworth East Public School, Napier St, TAMWORTH NSW 2340 Tue, 19 Dec 2017 10:02:36 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 10:02:36 PM AEDT
Tamworth North McCarthy Catholic College, Tribe St, TAMWORTH NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 12:03:24 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:03:24 AM AEDT
Tamworth PPVC 498 Peel St, 498 Peel St, TAMWORTH NSW 2340 Thu, 21 Dec 2017 3:42:56 PM AEDT Thu, 21 Dec 2017 3:42:56 PM AEDT
Tamworth South Tamworth High School, Willis St, TAMWORTH NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 12:16:06 PM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:16:06 PM AEDT
Tamworth West Tamworth West Public School, 65 Bridge St, TAMWORTH NSW 2340 Wed, 20 Dec 2017 12:04:46 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:04:46 AM AEDT
Tenterfield Tenterfield Memorial Hall, 96 Molesworth St, TENTERFIELD NSW 2372 Wed, 20 Dec 2017 10:57:45 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 10:57:45 AM AEDT
Tenterfield PPVC Tenterfield Memorial Hall, 96 Molesworth St, TENTERFIELD NSW 2372 Tue, 19 Dec 2017 10:27:56 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 10:27:56 PM AEDT
Timbumburi Timbumburi Public School, 542 Kia Ora La, TIMBUMBURI NSW 2340 Wed, 06 Dec 2017 12:42:19 PM AEDT Wed, 06 Dec 2017 12:42:19 PM AEDT
Tingha Tingha Public School, 54 Ruby St, TINGHA NSW 2369 Tue, 19 Dec 2017 9:55:08 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 9:55:08 PM AEDT
Upper Horton Upper Horton Hall, Cobbadah St, UPPER HORTON NSW 2347 Tue, 05 Dec 2017 4:05:56 PM AEDT Tue, 05 Dec 2017 4:05:56 PM AEDT
Uralla Uralla Central School, Park St, URALLA NSW 2358 Tue, 19 Dec 2017 10:12:09 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 10:12:09 PM AEDT
Urbenville Urbenville Public School, Welch St, URBENVILLE NSW 2475 Sun, 03 Dec 2017 5:22:49 PM AEDT Sun, 03 Dec 2017 5:22:49 PM AEDT
Walcha Walcha Central School, 154 North St E, WALCHA NSW 2354 Wed, 20 Dec 2017 12:45:56 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:45:56 AM AEDT
Wallabadah Wallabadah Public School, Martyn St, WALLABADAH NSW 2343 Tue, 19 Dec 2017 10:15:35 AM AEDT Tue, 19 Dec 2017 10:15:35 AM AEDT
Werris Creek Werris Creek Public School, 68 Dewhurst St, WERRIS CREEK NSW 2341 Wed, 20 Dec 2017 12:06:01 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:06:01 AM AEDT
Westdale Westdale Public School, Gunnedah Rd, WESTDALE NSW 2340 Tue, 19 Dec 2017 11:12:03 PM AEDT Tue, 19 Dec 2017 11:12:03 PM AEDT
Willow Tree Willow Tree Community Hall, 1266 Manilla Rd, WILLOW TREE NSW 2339 Mon, 04 Dec 2017 10:02:25 AM AEDT Mon, 04 Dec 2017 10:02:25 AM AEDT
Wingen Wingen School of Arts, 14 Madeline St, WINGEN NSW 2337 Tue, 05 Dec 2017 6:19:18 PM AEDT Tue, 05 Dec 2017 6:19:18 PM AEDT
Wollomombi Chandler Public School, 4075 Grafton Rd, WOLLOMOMBI NSW 2350 Wed, 06 Dec 2017 12:55:59 PM AEDT Wed, 06 Dec 2017 12:55:59 PM AEDT
Woolbrook Woolbrook Public School, Church St, WOOLBROOK NSW 2354 Wed, 06 Dec 2017 12:52:42 PM AEDT Wed, 06 Dec 2017 12:52:42 PM AEDT
Woolomin Woolomin Public School, Frederick St, WOOLOMIN NSW 2340 Wed, 06 Dec 2017 12:54:36 PM AEDT Wed, 06 Dec 2017 12:54:36 PM AEDT
Yarrowitch Yarrowitch Public School, Chandlers Rd, YARROWITCH NSW 2354 Wed, 20 Dec 2017 12:44:21 AM AEDT Wed, 20 Dec 2017 12:44:21 AM AEDT
Yetman Yetman Hall, Warialda St, YETMAN NSW 2410 Tue, 05 Dec 2017 6:22:30 PM AEDT Tue, 05 Dec 2017 6:22:30 PM AEDT

This table provides the current two candidate preferred (TCP) count for each polling place in the division. The data includes swing - a comparison of the percentage of TCP votes received at the previous federal election compared to the current federal election.

This table is sortable by selecting on column headers and you can find polling place results by selecting on the name of the polling place.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only - votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. These results are final.
Two candidate preferred by polling place
Polling place Formal JOYCE, Barnaby
The Nationals
EWINGS, David
Labor
Swing
Votes % Votes %
Aberdeen 858 606 70.63 252 29.37 15.15
Arding 331 204 61.63 127 38.37 5.42
Armidale 1,916 1,096 57.20 820 42.80 10.90
Armidale PPVC 7,504 5,271 70.24 2,233 29.76 4.92
Armidale South 895 467 52.18 428 47.82 3.30
Armidale West 1,745 1,099 62.98 646 37.02 6.67
Ashford 331 289 87.31 42 12.69 19.78
Attunga 345 280 81.16 65 18.84 2.59
Barraba 837 653 78.02 184 21.98 9.69
Ben Lomond 101 92 91.09 9 8.91 -2.31
Ben Venue 1,463 851 58.17 612 41.83 3.53
Bendemeer 239 190 79.50 49 20.50 6.99
Bingara 783 621 79.31 162 20.69 9.65
Black Mountain 162 122 75.31 40 24.69 2.26
Blackville 53 42 79.25 11 20.75 -3.80
Blandford 103 87 84.47 16 15.53 2.72
BLV New England PPVC 5 2 40.00 3 60.00 -22.50
Bonshaw 62 51 82.26 11 17.74 8.19
Bundarra 291 221 75.95 70 24.05 -0.76
Calala 1,005 767 76.32 238 23.68 7.10
Caroona 143 98 68.53 45 31.47 5.10
Cassilis 118 93 78.81 25 21.19 2.29
Coledale Community 347 184 53.03 163 46.97 10.82
Currabubula 257 191 74.32 66 25.68 6.45
Dangarsleigh 145 118 81.38 27 18.62 8.81
Deepwater 281 219 77.94 62 22.06 5.87
Delungra 256 214 83.59 42 16.41 7.82
Divisional Office (PREPOLL) 35 19 54.29 16 45.71 -17.93
Drake 195 97 49.74 98 50.26 11.28
Dungowan 193 167 86.53 26 13.47 0.21
Duri 214 183 85.51 31 14.49 13.23
Ebor 99 72 72.73 27 27.27 2.43
Elsmore 62 56 90.32 6 9.68 -3.94
Emmaville 250 190 76.00 60 24.00 11.23
Gilgai 198 155 78.28 43 21.72 10.02
Glen Innes 944 710 75.21 234 24.79 7.14
Glen Innes PPVC 1,811 1,480 81.72 331 18.28 81.72
Glen Innes West 1,083 841 77.65 242 22.35 4.60
Glencoe 101 71 70.30 30 29.70 -5.70
Gundy 149 124 83.22 25 16.78 7.36
Guyra 1,041 861 82.71 180 17.29 4.43
Hallsville 249 198 79.52 51 20.48 16.38
Hillvue 422 313 74.17 109 25.83 2.31
Hillvue West 1,694 1,237 73.02 457 26.98 15.84
Inverell 1,007 792 78.65 215 21.35 8.46
Inverell East 1,142 867 75.92 275 24.08 6.50
Inverell PPVC 4,451 3,548 79.71 903 20.29 4.62
Jennings 58 48 82.76 10 17.24 14.09
Kentucky 166 126 75.90 40 24.10 -0.89
Kingstown 72 61 84.72 11 15.28 0.41
Kootingal 1,164 889 76.37 275 23.63 6.68
Legume 105 91 86.67 14 13.33 6.26
Liston 122 104 85.25 18 14.75 13.93
Loomberah 106 99 93.40 7 6.60 7.50
Madgwick 96 48 50.00 48 50.00 8.94
Manilla 1,472 1,091 74.12 381 25.88 8.49
Merriwa 737 543 73.68 194 26.32 8.38
Mingoola 51 44 86.27 7 13.73 3.73
Moonbi 340 259 76.18 81 23.82 6.08
Moore Creek 486 374 76.95 112 23.05 6.50
Murrurundi 562 419 74.56 143 25.44 9.43
Nemingha 565 445 78.76 120 21.24 8.19
Newling 822 471 57.30 351 42.70 4.00
Niangala 59 59 100.00 0 0.00 8.20
Nowendoc 86 81 94.19 5 5.81 -3.56
Nundle 297 211 71.04 86 28.96 2.00
Oxley Vale 1,189 817 68.71 372 31.29 10.63
Peel High 797 550 69.01 247 30.99 11.68
Premer 39 29 74.36 10 25.64 -2.56
Quirindi 1,549 1,097 70.82 452 29.18 8.55
Red Range 109 93 85.32 16 14.68 -0.69
Rocky River 243 161 66.26 82 33.74 12.21
Ross Hill 1,275 962 75.45 313 24.55 3.77
Scone 919 723 78.67 196 21.33 11.36
Scone East 448 340 75.89 108 24.11 11.40
Scone PPVC 2,108 1,620 76.85 488 23.15 13.35
Scone South 642 455 70.87 187 29.13 10.28
Somerton 141 119 84.40 22 15.60 6.25
Special Hospital Team 1 145 131 90.34 14 9.66 19.06
Special Hospital Team 2 188 146 77.66 42 22.34 6.32
Special Hospital Team 3 159 129 81.13 30 18.87 9.53
Special Hospital Team 4 193 162 83.94 31 16.06 12.32
Special Hospital Team 5 87 63 72.41 24 27.59 1.20
Spring Ridge 147 130 88.44 17 11.56 4.90
Tamworth 1,380 948 68.70 432 31.30 3.68
Tamworth East 2,198 1,579 71.84 619 28.16 6.42
Tamworth North 864 639 73.96 225 26.04 8.76
Tamworth PPVC 12,309 9,291 75.48 3,018 24.52 7.25
Tamworth South 2,132 1,366 64.07 766 35.93 64.07
Tamworth West 1,192 864 72.48 328 27.52 13.27
Tenterfield 1,076 848 78.81 228 21.19 10.20
Tenterfield PPVC 1,459 1,151 78.89 308 21.11 6.89
Timbumburi 425 350 82.35 75 17.65 7.25
Tingha 384 278 72.40 106 27.60 12.92
Upper Horton 79 74 93.67 5 6.33 2.96
Uralla 1,123 730 65.00 393 35.00 6.52
Urbenville 173 116 67.05 57 32.95 -6.81
Walcha 1,167 1,018 87.23 149 12.77 0.46
Wallabadah 278 210 75.54 68 24.46 4.16
Werris Creek 658 314 47.72 344 52.28 7.77
Westdale 986 743 75.35 243 24.65 7.31
Willow Tree 328 273 83.23 55 16.77 7.21
Wingen 140 113 80.71 27 19.29 7.41
Wollomombi 66 50 75.76 16 24.24 4.83
Woolbrook 120 103 85.83 17 14.17 2.50
Woolomin 147 118 80.27 29 19.73 13.15
Yarrowitch 72 67 93.06 5 6.94 10.87
Yetman 80 71 88.75 9 11.25 3.52
ABSENT 0 0 0.00 0 0.00 0.00
PRE_POLL 396 269 67.93 127 32.07 0.00
POSTAL 4,720 3,646 77.25 1,074 22.75 0.00
PROVISIONAL 211 136 64.45 75 35.55 0.00
Division Total 87,823 64,664 73.63 23,159 26.37 7.21

This table provides the full distribution of preferences by count for the division. The data includes the number and percentage of votes for each candidate at each count.

Notes:

  1. These results are final.
Full distribution of preferences
CountSTRETTON
Richard
(CDP)
WAGSTAFF
Skyla Shane
(AJP)
POTTS
Andrew
(AAHP)
MADDEN
Jeff
(IND)
SMYTH
Tristam
(LDP)
CARTER
Dean
(IND)
JOYCE
Barnaby
(NP)
BOURKE
William
(SPP)
STACEY
Warwick
(SUN)
TABER
Rob
(IND)
MAILLER
Pete
(CM)
EWINGS
David
(ALP)
CRANNEY
Donald
(RUA)
WILLS
Peter
(GRN)
MCINTYRE
Jamie
(TFCA)
MEOW-MEOW
Meow-Ludo Disco Gamma
(FUT)
BRITZA
Ian
(CYA)
Total
Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%Votes%
First2,1292.429301.066050.691,1451.305150.595900.6757,01664.926280.723420.395,9596.792,1122.409,76411.123650.423,8244.352220.251,1831.354940.5687,823
Second146.3173.1562.70135.8673.153314.8652.2520.90167.21156.76229.91114.952310.36Excluded3214.41167.21222
Total2,1432.449371.076110.701,1581.325150.595970.6857,04964.966330.723440.395,9756.802,1272.429,78611.143760.433,8474.381,2151.385100.5887,823
Third226.40185.23144.07154.36133.78123.49298.43329.30Excluded7321.22308.72308.72123.49174.9472.03205.81344
Total2,1652.479551.096250.711,1731.345280.606090.6957,07864.996650.766,0486.892,1572.469,81611.183880.443,8644.401,2221.395300.6087,823
Fourth9023.20153.87246.1961.5530.77102.58389.79194.90338.51338.51307.73Excluded235.93184.644611.86388
Total2,2552.579701.106490.741,1791.345310.606190.7057,11665.046840.786,0816.922,1902.499,84611.213,8874.431,2401.415760.6687,823
Fifth427.91234.33305.657113.37Excluded448.2913024.48224.147013.18173.20295.46122.26264.90152.82531
Total2,2972.629931.136790.771,2501.426630.7557,24665.187060.806,1517.002,2072.519,87511.243,8994.441,2661.445910.6787,823
Sixth386.43244.06152.54315.25213.55538.97203.386010.158013.54559.31406.7715426.06Excluded591
Total2,3352.661,0171.166940.791,2811.466840.7857,29965.247260.836,2117.072,2872.609,93011.313,9394.491,4201.6287,823
Seventh395.70223.22365.2622833.33Excluded8512.43415.9912618.42273.95476.87192.78142.05684
Total2,3742.701,0391.187300.831,5091.7257,38465.347670.876,3377.222,3142.639,97711.363,9584.511,4341.6387,823
Eighth7810.6816823.01Excluded10914.93699.459312.74385.21405.48567.67354.79446.03730
Total2,4522.791,2071.371,6181.8457,45365.428600.986,3757.262,3542.6810,03311.423,9934.551,4781.6887,823
Ninth596.86667.67708.1412915.00Excluded18121.0511713.608710.129911.51526.05860
Total2,5112.861,2731.451,6881.9257,58265.576,5567.472,4712.8110,12011.524,0924.661,5301.7487,823
Tenth19215.08Excluded21516.8917213.511169.111118.721209.4319915.6314811.631,273
Total2,7033.081,9032.1757,75465.766,6727.602,5822.9410,24011.664,2914.891,6781.9187,823
Eleventh1106.5617410.3720412.1621712.9317210.2525815.3854332.36Excluded1,678
Total2,8133.202,0772.3657,95865.996,8897.842,7543.1410,49811.954,8345.5087,823
Twelfth32615.70Excluded34716.7195245.841467.031808.671266.072,077
Total3,1393.5758,30566.397,8418.932,9003.3010,67812.164,9605.6587,823
Thirteenth2448.4147516.381,07837.17Excluded49817.1760520.862,900
Total3,3833.8558,78066.938,91910.1611,17612.735,5656.3487,823
FourteenthExcluded1,85854.921,00829.802848.392336.893,383
Total60,63869.059,92711.3011,46013.055,7986.6087,823
Fifteenth67611.661,95133.653,17154.69Excluded5,798
Total61,31469.8211,87813.5214,63116.6687,823
Sixteenth3,35028.20Excluded8,52871.8011,878
Total64,66473.6323,15926.3787,823
             Elected                      

This table provides the number and percentage of preferences to each two candidate preferred (TCP) candidate. The data includes which other candidate the preferences came from.

Notes:

  1. Two candidate preferred or TCP is a count of the two leading candidates only - votes are recorded for a particular candidate if the preference on the ballot paper for that candidate is higher than the alternative TCP candidate, regardless of other preferences. The TCP count ultimately determines who wins the seat.
  2. These results are final.
Two candidate preferred preference flow
Candidate Party JOYCE, Barnaby
The Nationals
EWINGS, David
Labor
Votes % Votes %
STRETTON, RichardChristian Democratic Party (Fred Nile Group)1,61175.6751824.33
WAGSTAFF, Skyla ShaneAnimal Justice Party36138.8256961.18
POTTS, AndrewAffordable Housing Party26944.4633655.54
MADDEN, JeffIndependent42937.4771662.53
SMYTH, TristamLiberal Democrats34166.2117433.79
CARTER, DeanIndependent23740.1735359.83
BOURKE, WilliamSustainable Australia26942.8335957.17
STACEY, WarwickSeniors United Party of Australia14141.2320158.77
TABER, RobIndependent1,88731.674,07268.33
MAILLER, PeteCountryMinded69132.721,42167.28
CRANNEY, DonaldRise Up Australia Party19954.5216645.48
WILLS, PeterThe Greens60615.853,21884.15
McINTYRE, Jamie21st Century Australia8638.7413661.26
MEOW-MEOW, Meow-Ludo Disco GammaScience Party34729.3383670.67
BRITZA, IanAustralian Country Party17435.2232064.78
First Preferences 57,016 85.38 9,764 14.62
Total 64,664 73.63 23,159 26.37

Profile of division of New England (NSW)
Elected member Joyce, B (NP). Elected 2013.
Name derivation Named after the area of New England, the largest highland area in Australia.
First proclaimed / election 1900/1901
Area 66394 sq. kms
Demographic Rural
Pre-Election seat status Fairly Safe
Seat status Safe
Location New England covers an area of approximately 66,394 sq km from the Queensland border in the north to Merriwa, Aberdeen and Scone in the south. The main towns include Aberdeen, Armidale, Ashford, Barraba, Bingara, Glenn Innes, Guyra, Inverell, Manilla, Merriwa, Murrurundi, Nundle, Quirindi, Satur, Scone, Tamworth, Tenterfield, Tingha, Urbenville and Walcha.
Products and Industry Cattle, sheep, grain, forestry, dairying, oats, maize, fruit, vegetables, tin-mining, bricks, trout hatchery, tourism, concrete pipe works, leather goods, tannery, gemstones, tobacco, lucerne, honey, grain processing, rubber industry, plaster works and concrete.